English   Русский
logo.png
  
יהודה דקל ז"ל – יו"ר המועצה לשימור אתרים
יהודה דקל ז"ל 1929-2008
יהודה דקל והמועצה לשימור אתרים
דברי נשיא המדינה לזכר יהודה דקל
ספריית יהודה דקל
קשריו של יהודה דקל ז"ל עם המועצה לשימור אתרים (כיום המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל) היו בבחינת סיפור אהבה מתמשך. בספרו "טיפה משלי" הוא כתב: "הרומן שלי עם המועצה לשימור אתרים, שלימים נעשיתי יושב הראש הוועד המנהל שלה, החל עוד בהיותי מנכ"ל המחלקה להתיישבות בסוכנות היהודית.

בתחילת שנות ה-80 הגיע למשרדי עזריה אלון, איש החברה להגנת הטבע ואחד האנשים המזוהים ביותר עם טבע הארץ, שבאותם ימים השלים את פרויקט האנציקלופדיה 'החי והצומח של ארץ ישראל'. עזריה ביקשני להטיל את כובד משקלי כדי לשכנע את הסוכנות היהודית להשתלב בפרויקט שהובילו הוא ועמיתיו בחברה להגנת הטבע, פרויקט להקמת המועצה לשימור אתרים, שכבר זכה לקבל את אישור ועדת החינוך של הכנסת. לא היה עליו להרבות במילים כדי לשכנע אותי בחשיבות הקמת המועצה. כמי ששקד שנים רבות על שימור מורשת הפלמ"ח, כפי שבאה לידי ביטוי בקרב של רעיי, בני הגדוד השלישי, במצודת ישע, ייחסתי לפרויקט חשיבות רבה מאוד".

המשימה התגלתה כקשה למדי. תחילה קיבל יהודה רק סירובים מעמיתיו בהנהלת הסוכנות, בעיקר מחשש שיהיה בו משום נטל תקציבי. רק לאחר דיונים-עימותים לא קלים תוך הפעלת השפעתו קיבל יהודה את הסכמת הנהלת הסוכנות להצטרפותה ותמיכתה הפעילה. ב-17 בדצמבר 1984 נטל יהודה חלק מרכזי בכנס היסוד של המועצה לשימור אתרים, שהתקיים במכון ון ליר בירושלים ואף נשא בו דברים. בכנס החגיגי השתתפו נשיא המדינה חיים הרצוג, שר החינוך והתרבות יצחק נבון ושר הקליטה אהרון אוזן.

יהודה דקל התגייס בכל כוחו ובכל מאודו להקמת המועצה לשימור אתרים, בראותו בה כורח המציאות ממש. המועצה נועדה בראש וראשונה להגן על המורשת ההיסטורית של ארץ ישראל. חוק העתיקות, המבטיח לכאורה את קיומם של אתרים היסטוריים עד שנת 1700, לא היה המענה הנכון למבנים ולאתרים שהוקמו ופעלו ב-300 השנה האחרונות. המועצה החדשה נטלה על עצמה לספק את הפתרונות לאתרים ומבנים "חדשים" יחסית, בני העת החדשה.

ב-20 שנותיה הראשונות של המועצה לשימור אתרים היה יהודה חבר פעיל ומרכזי במוסדותיה וסייע רבות למנכ"ל הראשון, יוסי פלדמן. ב-2005 נבחר כיושב ראש הוועד המנהל שלה. עוד לפני כן, וביתר שאת לאחר בחירתו לתפקיד היו"ר, הוביל יהודה דקל שורה של פעולות ומיזמים לקידום שמירת המורשת. בין השאר הוא היה מעורב עם משה הלל, נשיא המועצה לשימור אתרים, ממקימי המפעל, בהצלת גבעת הקיבוצים מצפון לרחובות, שמתחת לפני הקרקע שלה פעל ערב קום המדינה "מכון איילון", שייצר מיליוני כדורי תת-מקלע, תחמושת חיונית ביותר למלחמת העצמאות.

"מכון איילון" שופץ ושוקם והוא מהווה את אחת מספינות הדגל של המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל. מיזמים נוספים של המועצה, שיהודה היה, יחד עם חבריו, הכוח המניע להוצאתם אל הפועל היו אתר הפרדסנות ע"ש מינקוב ברחובות, מחנה המעפילים בעתלית והבאת הספינה למוזיאון, חצר כנרת, גשר והרשימה עוד ארוכה. מאמצים מיוחדים השקיע יהודה בהפיכת בניין מצודת כ"ח (משטרת נבי יושע) בגליל לאתר מורשת לאומית.

למצודת כ"ח היה ליהודה יחס מיוחד: הוא נמנה עם לוחמי הגדוד השלישי של הפלמ"ח, שתקף שלוש פעמים את המשטרה, כדי לכבשה ולהבטיח את התחבורה לאצבע הגליל. בקרבות אלה נפלו 28 לוחמים, רבים מהם חבריו הקבועים להכשרת הצופים בדפנה. מאז תש"ח, וביתר שאת בשנות חייו האחרונות, הוא קידם את התוכנית להקים במקום את "מוזיאון הרֵעות".

תרומתו של יהודה דקל למועצה לשימור אתרי מורשת בישראל בדור הראשון שלה הייתה גדולה, חשובה ומכרעת. ברוח מעשיו ומורשתו ממשיכה המועצה בדרכו, כשבשעה זו על הפרק, במיוחד, הקמת "מוזיאון הרעות" במצודת כ"ח.

נשיא המדינה שמעון פרס, חברו של יהודה, סיפר כי " בערוב ימיו, יהודה שיתף אותי בלהט העשייה של אתרי השימור. בזכות יהודה ושכמותו חולמים ומגשימים, כולי אמונה בחוסנה ועתידה של מדינת ישראל. חוב של כבוד, יקר והערכה שאין לו שיעור חב עם ישראל ליהודה דקל, רב הפעלים, מגיבוריו האמיתיים והכמעט- אלמוניים של המפעל הציוני".

 
שתף עם חברים
Facebook Email Twitter More...
תנאי שימוש אודות מאמרים צור קשר סדנת צילום תערוכת ה-30 למועצה
דף הבית אירועים רשימת אתרי המורשת מחלקות ניהול מיניסייטים
099.png
logo