משכן לאמנות, עין חרוד
LOGO heb_mini-site.png
שעות פתיחה:
א'-ה' 9:00-16:30
ו' וערבי חג 9:00-13:30
שבתות וחגים 10:00-16:30
שפות הדרכה:
מיקום:
משכן לאמנות ע"ש חיים אתר בע"מ, קיבוץ עין חרוד 18965
museum@einharodm.co.il
04-6531670
המשכן לאמנות, עין חרוד
רשימת אתרי המורשת
לאתר מועצה לשימור אתרי מורשת בישראל
חדשות
 
המשכן לאמנות על שם חיים אתר עין חרוד הנו מוזיאון מרהיב הצופה לנוף עמק יזרעאל והרי הגלבוע. אולמותיו הרחבים השטופים באור יום וחצרות הפסלים הקסומות משמשים אכסניה לאוסף אמנות מהחשובים בארץ.

ראשיתו של המשכן לאמנות ב-1937 ב"פינת אמנות" בצריף עץ קטן באטלייה של האמן המקומי חיים אתר (1902-1953) יוזם המוזיאון ומייסדו. בשנת 1948 נפתח חלקו הראשון של מבנה הקבע שכונה מעתה: משכן לאמנות.

האדריכל שמואל ביקלס (1909-1975) תכנן יצירה ארכיטקטונית מופלאה בפשטותה, שאיכותה ביחסי המידות של האולמות ובניצול המקורי והייחודי של האור הטבעי. בבניין רחב הידיים נבנו בהדרגה 14 אולמות תצוגה, חצרות לפסלים, ספריה וסדנאות. בשנים האחרונות שופצו ונבנו חלל הכניסה, מחסן וסדנה על ידי משרד אדריכלים עדה כרמי-מלמד.

אוספי המוזיאון כוללים פריטי יודאיקה מקהילות ישראל ממזרח וממערב ויצירות אמנות מהמאה ה- 19 ועד לימינו בתחומי הפיסול, הציור, הגרפיקה והצילום.

תכנית הפעילות של המוזיאון כוללת תערוכות מתחלפות המלוות בהוצאה לאור של ספרים וקטלוגים. לעתים מתקיימים במסגרת התערוכה אירועים, סימפוזיונים וימי עיון בהשתתפות אנשי אמנות ואקדמיה מהמובילים בארץ ובעולם. בשנות ה-80 ובתחילת שנות ה-90 התקיימו במשכן הביאנאלות לצילום, שהייתה להן תרומה חשובה בקידום ההכרה האמנותית בצילום בישראל.

קו מחשבה מרכזי בפעילות המוזיאון הוא טיפול בהיבטים שלא כוסו בהיסטוריה הרשמית של האמנות הישראלית. במסגרת זאת הוצגו תערוכות יחיד של אמנים איכותיים שיצרו לאורך השנים גוף עבודה מרתק ועם זאת לא נכללו בזרם המרכזי של אמנות ישראל. המוזיאון מציג באורח קבוע תערוכות של אמנים צעירים ופרוייקטים שמאפשרים התנסות חדשנית ויוצאת דופן.

המשכן לאמנות מקיים פעילויות לרווחת הקהילה, שוחרת האמנות, של אזור הצפון, ובתחום החינוך מקיים המשכן לאמנות הדרכות להכשרת צרכן התרבות העתידי.
099.png