אתר השחזור - ראש פינה
LOGO heb_mini-site.png
שעות פתיחה:
א'-ה' 9:00-16:00
ו' ושבת 10:00-14:00
שעות נוספות בתיאום מראש
שפות הדרכה:
עברית, אנגלית
מיקום:
בית פיק"א, רחוב העליון, ראש פינה. לחצו כאן למפה 
shichzur@netvision.co.il
04-6936913
אתר השחזור ראש פינה
שיח מורשת - החל מ-2.11.2017
חווית מולטימדיה בבית הפקידות המחודש
פרופסור מר - על מלריה, יתושים ו-D.D.T
אלבום תמונות
רשימת אתרי המורשת
לאתר מועצה לשימור אתרי מורשת בישראל
חדשות
 

בלב לבו של הגליל שוכנת המושבה הציורית ראש פינה, אם מושבות הגליל. ראשיתה בהתיישבות של קבוצת אברכים שירדו מצפת לכפר הערבי ג'עוני בשנת 1878 והקימו ישוב יהודי בשם גיא אוני. בשנת 1882 הגיעה קבוצת עולים מ"חובבי ציון" ברומניה, והקימו מושבה חקלאית לה קראו ראש פינה. הברון רוטשילד לקח את המושבה תחת חסותו, בנה מבני ציבור וסייע לאיכריה להתקיים. ראשוניותה של המושבה מתבטאת בתחומים רבים כמו החינוך העברי הלאומי, חקר המלריה ומניעתה (פרופסור מר והמעבדה לחקר המלריה), המלון הראשון בגליל של אלתר שוורץ ועוד.

אתר השחזור מספר את סיפורה של המושבה העברית הראשונה בגליל על תלאותיה, וממחיש את החיים של היישוב היהודי הציוני המתחדש בגליל.

מה באתר: שחזור בתי הראשונים ומבני הציבור - בית פיק"א (בו מוקרן החיזיון האורקולי), בית פרופ' מר (בו תצוגת קבע על חקר המלריה), מערת שלמה בן יוסף,  בית הכנסת (פעיל גם כיום), בית המורה, בית המלון של אלתר שוורץ, בתי המתיישבים הראשונים, גן הברון, הארכיון ההיסטורי של המושבה, מצפה נמרוד (יד זיכרון ותצפית על כל הגליל),  גלריה לאמנות, בתי קפה ומסעדות.

לקהל הרחב: סיורים מגוונים - סיור מומחז אל ימי ראשית התיישבות; סיור בעקבות ספרה של שולמית לפיד, "גיא אוני"; סיור לבית העלמין הישן; סיור בוואדי ראש פינה בעת פריחת החלמוניות ועוד. ניתן להתאים סיורים לקבוצות.

לילדים: משחק "המרוץ לראש פינה"; סיור מומחז וחווייתי בסמטאות המושבה; סיפורים מומחזים על דמויות ואירועים מתולדות המושבה; סיור לתלמידים בדגש על מושגים בנושא הציונות.

099.png